داستان پریان l نقد و بررسی فیلم It Could Happen to you

فیلم « شاید برای شما هم اتفاق بیوفتد » برای شما داستانی را روایت می کند که کم و بیش خواندن آن را در روزنامه ها به یاد دارید. یا شاید هم نه. اما به طور کلی از آن دسته داستان هایی است که ممکن است به راحتی در موردش در مجلات و کتاب ها  بخوانید. اگر شما نیز این داستان را در جایی خوانده باشید، احتمالا با خودتان فکر می کنید که « خدایا چرا این اتفاق برای من نمی افتد؟ » 

من فکر می کنم که همه ما می توانیم خودمان را به جای پیشخدمتی که دو میلیون دلار انعام می گیرد تصور کنیم، هر چند در مورد پلیس این فرض و تصور مقداری مشکل است. این فیلم درباره پلیسی به نام چارلی به بازی نیکولاس کیج (Nicolas Cage) است، که برای خود و دوستش در یک رستوران سرراهی یک لیوان قهوه سفارش می دهد. چارلی به حدی پول دارد که خرج دو تا قهوه را بدهد ولی انعام نه. ( در این جا اضافه کنم در که خارج از کشور یک رسمی است که شما حتما اگه رستورانی و کافه ای می رید باید حتما علاوه بر پول چک، یک مقدار پول هم به عنوان انعام به پیشخدمت بدهید. ) بنابراین چارلی به پیشخدمت به نام ایوان با بازی بریجت فوندا (Bridget Fonda) که اگر او فردا لاتاری را ببرد نصف پولی که برده است را به پیشخدمت می دهد. روز بعد شماره ها مشخص شده و چارلی برنده 4 میلیون دلار می شود. پس سهم ایوان می شود 2 میلیون دلار.

اما این به همین راحتی نیست، به خصوص برای همسر چارلی میورال با بازی رزی پرز (Rosie Perez). میورال از آن زن های پرسر و صدا و جیغ جیغو است. وقتی شماره ها را از تلویزیون اعلام کردند وی مثل دیوانه ها به این طرف و آن طرف می پرد. و وقتی چارلی قضیه قرارش را با پیشخدمت به او می گوید، همه چیز ده برابر بدتر می شود. میورال به چارلی می گوید که ” آیا او را دوست دارد؟” “بله” چارلی می گوید. “پس مرا درک کن و با من باش و برای من باش” میورال این گونه صحبت می کند و به ندرت پیش می آید که این کار خود را ادامه ندهد.

چارلی با خودش فکر می کند که یک دین و تعهد به پیشخدمت دارد.

چارلی با خودش فکر می کند که یک تعهد اخلاقی به پیشخدمت دارد. همکارش (Wendell Pierce) زیاد مطمئن نیست. او به چارلی می گوید که اگر او برنده شده بود، باشگاه نیکز را می خرید. و خودش را در خط حمله قرار می داد. چارلی دو دل است اما در نهایت تصمیم را برگردن ایوان می اندازد. آن هم با یک بازی کوچک. چارلی به ایوان می گوید در پشت یک در دو برابر انعام دیروزش و در پشت در دیگری نصف پول برنده شده در لاتاری است. ایوان لاتاری را انتخاب می کند و چارلی به او می گوید که برنده شده است. نحوه برخورد ایوان با این خبر و جذب تدریجی آن یکی از زیبا ترین نقاط فیلم است.

« شاید برای شما هم اتفاق بیوفتد » نوشته شده توسط ( Jane Anderson ) و کارگردانی شده توسط ( Andrew Bergman )، کسی که یکی از افرادی است که به عنوان اصیل ترین استعداد هالیوود شناخته می شود. و کار های به خصوص او شامل “The Freshman” و “Honeymoon in Vegas” که در آن نیز نیکولاس کیج ستاره فیلم است. کمدی این فیلم شبیه دیگر فیلم های این کارگردان نیست. بلکه تمرکز اصلی آن بر روی حقیقت انسانیت و احساسات انسانی است که به زیبایی در یک داستان سرگرم کننده قرار داده شده است.

کیج و فوندا در همان ابتدای فیلم مشخص است که عاشق همدیگر خواهند شد. البته که این سرنوشت دنیای درون این فیلم است که این دو را به هم می رساند و به حدی است که نه دل شما را بزند و نه کاری کند به شما که مثل ابر گریه کنید. و برگمان هم هدفش همین بود. فیلم درخشش و زیبایی فیلم های نیویورکی دهه 90 را در درون خود دارد و تماشایش لذت بخش است. ( روح فیلم زیباست و من که به شخصه از تماشای آن لذت بردم.)  تمرکز اصل فیلم نه تنها بر روی رابطه عاشقانه چارلی و ایوان، بلکه بیشتر بر روی محبت است. درباره خوش قلب بودن. که ویژگی است که هم اکنون از آن خیلی کم پیدا می شود.

عنوان فیلم از روی آهنگ “Young at Heart” فرانک سیناترا برداشته شده است که با یک جمله آغاز می شود، « افسانه های پریان به حقیقت می پیوندند ». داستان پریان ما توسط فردی با بازی ( Isaac Hayes ) گفته می شود. وی در گوشه و کنار فیلم حضور دارد و داستان را برای ما تعریف می کند. این فیلم درس هایی را به ما می آموزد که گفتن آن ها خالی از لطف نیست . این که در دراز مدت هر کسی کم و بیش به آن چه استحقاقش را داشته باشد می رسد، حتی میورال که با پیر پولداری به نام جک گرس با بازی (Seymour Cassel) ازدواج می کند. 

بعد از دیدن فیلم و آمدن به خانه، تمام انتشاراتی ها را زیر و رو کردم و اخبار را چک کردم، به امید این که مدرکی پیدا کنم که این فیلم بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است. اما هر چقدر هم گشتم چیزی پیدا نشد.

نکته جالب این جاست که می توانم قصم بخورم که جایی در مورد تمام این ها خوانده ام…..

راجر ایبرت 

ترجمه و بازگردانی احمد عسگری 

ترجمه شده از سایت «www.rogerebert.com»

به مقالات دیگر ما هم سر بزنید :

نقد فیلم Birth- تولد، یک فیلم دلهره آور روانشناختی است

نقد فیلم Birth- تولد، یک فیلم دلهره آور روانشناختی است
کمدی الهی l تحلیل کوتاه فیلم The Big Lebowski
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Erfan Nouri

بسیار جالب است من نیز این فیلم را بسیار دوست می دارم.

جدیدترین ها

محبوب ترین ها

آلبوم های کامل شده

مقاله های مشابه

فهرست
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x