آرمان‌های پوشالی | نگاهی به کتاب خلبان جنگ نوشته اگزوپری

نام کتاب خلبان جنگ (Flight to Arras)
نام نویسنده آنتوان دو سنت اگزوپری (Antoine de Saint-Exupéry)
سال انتشار 1942
ژانر فلسفی، جنگی
ملیت ادبیات فرانسه
افتخارات از محبوب ترین کتاب ها در مورد جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم تاثیر بسیار عمیقی در روحیه و طرز فکر مردم داشت و پس از این جنگ بود که روحیه سرخوردگی و پوچی و افسردگی در اروپا اوج گرفت. خلبان جنگ حاصل تجربه ماه ها پرواز و دیدگاه های اگزوپری است که در زمان جنگ جهانی دوم در گروه اکتشافی 2/33 خدمت می کرد که به گفته خود او تا قبل از منتقل شدن گروه به الجزایر 17نفر از 23 خلبان این گروه در جنگ کشته می شوند. این کتاب ترکیبی از جریان سیال ذهن و واقعیت است که در ادامه این کتاب مورد بررسی قرار می گیرد.

نویسندگان کمک مان می کنند تا حقیقت سیاه جنگ را از ورای صحنه های اکشن و پر زرق و برق سینمای بزک کرده هالیوود ببینیم. نویسندگانی که در این جنگ شرکت کرده اند و روایت گر صادق بزرگترین جنگ بشریت بوده اند و در کتاب هایشان یا از جنگ نوشته اند یا فلسفه آنها هیچگاه بدون این اتفاق بزرگ ساخته نمی شد. کتاب هایی مانند 1984 جورج اورول، وداع با اسلحه همینگوی، سقوط و بیگانه آلبرکامو و خلبان جنگ نوشته اگزوپری.

نکته جالب دیگر اینکه چگونه رویدادی یکسان مانند جنگ چه تاثیر متفاوتی بر انسان ها می گذارد، به گونه ای که هر کدام رویکرد و دیدگاه متفاوت و گاه متضاد هم پیدا کرده اند. در ادامه با برخی از دیدگاه های اگزوپری در این کتاب آشنا می شویم. 

مرگ شما هیچ چیز را تغییر نخواهد داد. شکست کامل شده است، اما شایسته است که شکست با کشتگانی چند جلوه گر شود. باید این شکست به صورت عزا درآید. شما وظیفه دارید که این نقش را بازی کنید.

چه چیزی می تواند بیهوده تر از عملیات اکتشافی باشد که نتایجش به علت قطع بودن خطوط ارتباطی به هیچ کجا نمی رسد. چه چیزی بی معنا تر از جوانانی که با داشتن میل سرشاری به زندگی جلوی گلوله های توپ تکه تکه می شوند. چه چیزی پوچ تر از آواره شدن میلیون ها شهروند فرانسه و حرکتشان به سمت جنوب در حالی که سرعت پیشروی ارتش آلمان بیشتر از آنهاست. اگزوپری در این جهان سرشار از پوچی می کوشد معنا بیافرینند و به جای نگریستن بر من، بر انسان نظر بیندازد.

اگزوپری عقیده دارد که انسان امروزی عقل و منطق خود را توسعه داده و در عوض روح و معنویات را در خود کشته است. اگزوپری ترجیح می دهد که انسان منطق و عقل خود را بر توقعات زندگی معنوی استوار سازد و از نظر او تنها در این صورت است که انسان می تواند فداکاری و احساس مسئولیت را درک کند. او انسان را مرکز همبستگی ها می داند و عقیده دارد شرکت در جنگ، با همه بیهودگی‌اش ارزشی فراوان دارد. وظیفه مبارزان نجات فرانسه نیست زیرا این کار امکان ندارد؛ بلکه نجات میراث معنوی و اصالت وجودی این کشور مطرح است.

بنابراین این جنگ، جنگی است که به خاطر هدفی انجام می گیرد، نه بر ضد چیزی. اکنون دیگر مهم نیست که فداکردن زندگی، فتح ظاهری را منجر نمی شود بلکه او آرزو دارد در شکست، روح فرانسه را نجات دهد.

وسعت چیزی نیست که پیدا شود. وسعت بنیان گذاشته می شود و فرار و گریز، هرگز انسان را به جایی رهنمون نساخته است.

افتخارات 

خلبان جنگ در سال 1942 چاپ شد. به علت اینکه در قسمتی از کتاب اگزوپری از شجاعت دوست یهودی اش سخن می گوید، چاپ این کتاب به فرمان آلمان ها ممنوع شد اما توسط برخی از اعضای مقاومت ملی به شکل محرمانه چاپ می شد. در عوض مردم آمریکا استقبال بی نظیری از این کتاب کردند. لانوکس(Pierre Combret de Lanux) نویسنده فرانسوی، خلبان جنگ را مؤثرترین خدمتی دانست که در آمریکا برای فرانسه انجام شد.

این کتاب صدای فرانسه شکست خورده است که در تلاش است تا روح خود را حفظ کند.

قلب‌هایی بدون خون| نگاهی به کتاب بلید رانر نوشته فلیپ کی دیک
بمیر تا زندگی کنی | نگاهی به کتاب سه شنبه‌ها با موری نوشته میچ آلبوم
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمد عسگری

بسیار عالی لذت بردم از متن عالی شما.

جدیدترین ها

محبوب ترین ها

آلبوم های کامل شده

مقاله های مشابه

فهرست
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x