نگاهی به کتاب شاگرد قصاب نوشته پاتریک مک کیب

نام کتاب شاگرد قصاب (The Butcher Boy)
نام نویسنده پاتریک مک کیب (Patrick McCabe)
سال انتشار 1992
ژانر روانشناسی. داستانی
ملیت  ایرلند
افتخارات نامزد جایزه بوکر. جزو لیست 1001 کتابی که پیش از مرگ باید خواند گاردین

کودکی مهم ترین دوره زندگی انسان است. هر اتفاق خوب و بد در ذهن کودک نقش می بندد و تا آخر عمر حتی اگر خاطره اش فراموش شود، هیچ وقت تاثیرش بر روح و روان شخص از بین نخواهد رفت. اکثر کسانی که تبدیل به انسان هایی شرور شده اند، کودکی سخت و نابسامانی داشته اند. بنابراین در تحلیل رفتارهای یک قاتل سریالی باید از کودکی او شروع کرد و جهان را از نگاه آن شخص دید تا به درک درستی از ذهن آن فرد دست یافت. کاری بسیار مشکل که پاتریک مک کیب، نویسنده ایرلندی به خوبی در کتاب شاگرد قصاب انجام می دهد. شاگرد قصاب در لیست بیست تایی برترین کتاب های تاریخ ادبیات ایرلند نیز جای دارد.

مک کیب در رمان شاگرد قصاب ما را با کودکی به نام فرنسی برادی آشنا می کند. پدرش یک الکلی و قمارباز تمام عیار و مادرش هم به علت یک خودکشی ناموفق مدتی در تیمارستان بستری شده. هر چه داستان جلو می رود مشکلات روحی این کودک بیشتر و بیشتر می شود و طنز تلخی که کتاب دارد به خوبی جهان رو به زوال این شخص را وصف می کند و جامعه ای که به جای درمان کردن، او را طرد می کند.

هفته دیگه تنهاییت تموم می‌شه، از انفرادی میای بیرون، نظرت چیه؟ دوست داشتم توی صورتش بخندم: چه طوری تنهایی آدم تمام می‌شود؟ خنده دار تر از این نشنیده بودم.

نویسنده عقاید ضد سرمایه داری اش را در قالب خانواده ی نوجنت نشان می دهد. خانواده ای مرفه که پسری هم سن برادی به نام فلیپ دارد که کلکسیونی بزرگ از کمیک بوک های مختلف دارد و هر چیزی که بخواهد برایش فراهم است. اما این خانواده با شخصیت اصلی مثل خوک برخورد می کنند و هیچ ارزشی برای خانواده های فقیر تر قائل نیستند. مک کیب این خانواده را یکی از مهم ترین دلایل مشکلات روحی شخصیت اصلی معرفی می کند.

نکته دیگری که در این کتاب و  کتاب های سکوت بره ها نوشته توماس هریس وجود دارد این است که اتفاقات بد کودکی تاثیر بسیار مخربی بر روحیه کودک دارد. فرد وابستگی شدیدی به گذشته پیدا می کند به گونه ای که دوست دارد خاطرات خوب گذشته را تکرار کند و تمام تلخی های گذشته را فراموش کند اما دیدن یک شخص یا هرچیز به ظاهر کوچکی که فرد را به یاد فاجعه گذشته بندازد، او را در خشم و نفرت غرق می کند و آنها را تبدیل به موجوداتی غیرقابل پیش بینی و خطرناک می کند. مانند دندان پری، هانیبال لکتر و بوفالوبیل. 

شاید در ابتدا ارتباط برقرار کردن با فرنسی برادی مشکل باشد. او کودکی بسیار شرور و بدون هیچ ویژگی مثبت اخلاقی است اما هر چه داستان پیش می رود بیشتر با ذهن آشفته او همزادپنداری خواهید کرد. روایت کتاب ترکیبی از جریان سیال ذهن و واقعیت است و به ما این اجازه را می دهد درون ذهن یکی از درک نشده ترین و شریر ترین شخصیت های رمان ها قدم بگذاریم.

 

این کتاب را نه به عنوان یک متن ادبی بزرگ بلکه به عنوان سرگذشت کودکی رنج کشیده بخوانید که هنگامی که به کمک نیاز داشت همه طردش کردند و او هم مجبور شد با چند خاطره کوتاه کودکی زندگی کند.

وقتی رسیدم خانه هوا دیگر روشن شده بود و مسخره بود اگر می خواستم بروم به رخت خواب. برای همین کنار بابا می نشستم و به چیزهای مختلف فکر می کردم. یکی اینکه آدم های لال چون نمی توانند داد بزنند احتمالا توی شکمشان سیاه چاله دارند.

انسان خدا گونه | نگاهی به کتاب فرانکشتاین نوشته مری شلی
قلب‌هایی بدون خون| نگاهی به کتاب بلید رانر نوشته فلیپ کی دیک
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جدیدترین ها

محبوب ترین ها

آلبوم های کامل شده

مقاله های مشابه

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x