یین و یانگ چیست؟| همه چیز در مورد یین و یانگ و زندگی متعادل.

مقدمه 

طبیعت یین و یانگ چیست ؟؟؟ زندگی ما انسان ها سرشار از پستی ها و بلندی هاست. ما در این دنیا زاده شده ایم و می دانیم روزی خواهیم مرد. زندگی هایمان گاهی بسیار سخت و طاقت فرسا و گاهی بسیار زیبا و دلنشین بوده است. دور و برمان پر شده از تناقض های دو گانه گوناگون که هر از گاهی به یکی از آن ها برخورد می کنیم، سلامتی و بیماری، زشتی و زیبایی، درد و لذت، مرگ و زندگی و هزاران مورد دیگر از این دوگانگی های مختلف که هرروز و هرساعت با آن ها سر کار داریم.

همه این موارد باعث شد تا علاقه من به این موضوع جلب شود و تصمیم بگیرم یک مقاله در مورد این دایره اسرار آمیز بنویسم. اگر علاقه مند به فلسفه چین هستید و دوست دارید در مورد یکی از شناخته شده ترین نماد های موجود در دنیا اطلاعات کسب کنید با ما همراه باشید.

چیستی یین و یانگ ؟

تصویر بالا خودش بازگوی مسئله است. امکان ندارد نماد بالا را حداقل یک بار ندیده باشید. علامتی که همه ما در اکثر فیلم های چینی مخصوصا فیلم های مبارزه ای بسیار آن را مشاهده کردیم. نمادی که متشکل از یک دایره است که نصف آن را بخش سفید رنگ و نصف دیگر آن را بخش سیاه رنگ آن تشکیل داده است. بخش سفید در اصطلاح یانگ و بخش سیاه، یین می باشد.

کلمه یین به معنای “سمت سایه” و کلمه یانگ به معنی “سمت افتابی” است.

معنای یین و یانگ؟

معنای دایره یین و یانگ تمامیت کل است. درواقع یین و یانگ به معنای جمع دو متنافض است. برای مثال می توان به جمع کلی دیدگاه مرگ و زندگی اشاره کرد، که در آن مرگ یین و زندگی یانگ می باشد. مرگ و زندگی دو دیدگاه متضادی هستند که جمع آن ها، یک تعادل را در یک زندگی به وجود می آورد به طوری که زندگی بدون مرگ معنا ندارد و همچنین به طور برعکس.

مثال های زیادی وجود دارد که خودتان می توانید در دوروبرتان ببینید. نور و تاریکی، زشتی و زیبایی، تنفر و عشق و هزاران مثال دیگر. نکته اصلی این جاست که باید بدانید که، یین و یانگ برابرند و هر دو به یک اندازه نقش دارند. نبود هر سمت از دایره به کل دایره ضربه می زند. با آن که کسی از زشتی و تنفر و سختی خوشش نمی آید اما آیا بدون این ها زیبایی و عشق و آسودگی معنا داشت؟ زندگی بدون یکی از هر دو قسمت سیاه یا سفید دایره یین و یانگ بی معنا می شد.

نماد یین و یانگ

البته این سمبل دایره شکل اسم هم دارد. نماد یین و یانگ در کل به نام Taijitu است که این نام را بیش تر در شرق شناخته می شود. ولی در غرب با همان نام مرسوم شناخته می شود. این دایره باستانی نمادی چند ملیتی و فرهنگی است و در طول هزاران سال در فرهنگ های مختلف دیده شده است و نمایان گر فلسفه تائویسم است.

طبیعت یین و یانگ

1.هیج کدام از یین و یانگ مطلق نیستند :هیچ چیزی دردنیا کاملا یین و کاملا یانگ نیست،پایان هر کدام به معنای شروع دیگری است،برای مثال می توان به روز و شب اشاره کرد،در پایان روز شب فرا میرسد و پس از آن شب به پایان رسیده و روز آغاز می شود. همچنین یین و یانگ به همدیگر وابسته هستند ، به طوری که وجودیت هر کدام به دیگری متضاد خود وابسته است و بدون یکی از هر کدام ،دیگری بی معنا خواهد بود.

2.یین و یانگ ایستا نیستند: طبیعت یین و یانگ در طول زمان جریان پیدا می کند و تغییر می کند.مثال ساده همان است که می بینیم که طول روز و شب درفصل ها مختلف متفاوت است و تغییر می کند .در برخی از فصول طول روز بیش تر و در برخی دیگر طول شب بیش تر است .

3. گاهی اوقات تغییرات بین یین و یانگ می تواند چشمگیر باشد،جایی که یک جنبه می تواند به دیگری تبدیل شود.برای مثال می توان به نوعی ماهی اشاره کرد که در مواقع کمبود تعداد ماهی های نر،ماهی های ماده به نر تبدیل می شوند.

4.جمع یین و یانگ یک کل را تشکیل می دهد :به طوری که با افزایش یکی از جنبه ها جنبه دیگر کاهش پیدا می کند تا تعادل کلی بین دو جریان حفظ شود.

5.یین و یانگ را می توان به جنبه های اضافه تری از یین و یانگ تقسیم کرد :برای مثال می توان به این اشاره کرد ،یانگ مشخصه گرما خود می تواند به دو بخش یانگ گرم ولرم و یین جوشان تبدیل شود.

برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد یین و یانگ و طبیعت آن می توانید به وب سایت زیر مراجعه کنید:

Yinyang (Yin-yang)

در پایان….

یین و یانگ یکی از مفاهیمی است که بنده به شخصه خیلی آن را دوست دارم.مفهومی که به ما یادآوری می کند که دنیا همیشه یک وجهی نیست .زندگی قرار نیست همیشه راحت باشد .قرار نیست ما همه زیبا باشیم، سالم باشیم و همیشه برنده باشیم .ما نباید همیشه دنبال بخش یانگ دایره باشیم. گاهی نیز باید بپذریم که بخش یین نیز وجود دارد و این جزو طبیعت این دنیا است.باید این را بپذیریم که گاهی در این زندگی ،سختی ها، دردها و زجرهای بسیار زیادی بر روی ما تحمیل خواهد شد .و با تمام توان خود از زندگی خودمان لذت ببریم. زندگی زیباست . و این درست است که درآن زشتی نیز هست ،اما سوال اصلی این جاست که اگر زشتی نبود،زیبایی معنا داشت؟

در پایان می خواهم این مقاله را با یک ضرب المثل معروف به پایان برسانم:

در ناامیدی بسی امید است پایان شب سیه، سپید است.

و چنین گفت اُشو | 27 جمله برگزیده کتاب کودک نوین
کلون‌هایی بدون مغز | تحصیلات، مرگ یا شکوفایی استعداد
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جدیدترین ها

محبوب ترین ها

آلبوم های کامل شده

مقاله های مشابه

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x