نگاهی به کتاب داستان دو شهر نوشته چارلز دیکنز

نام کتاب داستان دو شهر (A Tale of Two Cities)
نام نویسنده چارلز دیکنز (Charles Dickens)
سال انتشار 1859
ژانر تاریخی
ملیت ادبیات انگلیس
افتخارات

چارلز دیکنز از بزرگترین نویسندگان ادبیات انگلیس است همچنین فیلم هایی در سال های مختلف بر اساس این کتاب ساخته شده است.

لحظه‌ای فکر کنید، چه عاملی سبب می‌شود که حاضر باشید به جای فرد دیگری بمیرید؟ چه چیزی باعث می‌شود دیگری را به خود ترجیح دهید؟ و آیا حاضرید برای عشقی که هرگز به آن نرسیده اید از جانتان بگذرید؟ هنگام مطالعه کتاب داستان دو شهر به دیدگاه متفاوت و زیبایی خواهید رسید.

داستان ها و رمان های تاریخی نسبت به کتاب های تاریخ تاثیرگذارترند. زیرا عموما از دیدگاه مردم عادی بیان می‌شوند نه حاکمان. و نشان دهنده سختی ها و مشکلات زمانه خودشان اند. هنگام مطالعه تاریخ، مردم عادی همچون مهره های شطرنج به نظر می‌رسند که به دست حکومت ها کشته می‌شوند و به شکل عدد به اطلاع شما می‌رسد و هیچ گاه روی شما تاثیر عمیق نمی‌گذارد بلکه این حاکمان هستند که برای شما با ارزش می‌شوند. و شما شروع می‌کنید به بزرگداشت آن فرمانروا در صورتی که آن شخص عامل کشته شدن و رنج هزاران و حتی میلیون ها نفر شده است.

هیتلر می‌گوید هیچ ارتشی برای صلح ساخته نمی‌شود. ارتش ها برای نابودی و سرکوب کردن ساخته می‌شوند. این همان چیزی است که حکومت ها دوست دارند آن را شرطی کنند. اگر در راه آزادسازی سرزمین مقدس اورشلیم بود هیچ مشکلی ندارد که هزاران نفر کشته شوند. اما اگر دشمن به ما حمله کند جنایتی عظیم انجام داده. اگر شما خشونت را بپذیرید و برای آن ارزش قائل شوید بنا به ایدئولوژی های گوناگون، آرمانشهر و زوتوپیا هیچوقت ایجاد نخواهد شد. زیرا اکثر مردم عادی طبق خواست حاکمیت ها و تبلیغات گوناگون با هم دشمن می‌شوند.

وقتی با شخصیتی ارتباط برقرار می‌کنید و با او همراه می‌شوید دردها و مشکلات او روی شما تاثیر می‌گذارد و هرچه قلم نویسنده شیواتر و رساتر باشد بیشتر در آن دنیا غرق خواهیم شد. کتاب های شاهکاری در این زمینه منتشر شده است.  کتاب هایی مانند جنگ و صلح، بینوایان و داستان دو شهر.

داستان دو شهر داستان عشق و نفرت است. نفرتی که در فرانسه پس از انقلاب آنقدر شدید می‌شود که یک میلیون انسان گناه کار و بی گناه توسط گیوتین کشته می‌شوند. مردمی که از شدت گرسنگی و ظلم، نفرتی عمیق نسبت به حکومت دارند و چارلز دیکنز به زیبایی این نفرت افسار گسیخته را تشریح می‌کند. اما آیا عشق می‌تواند نفرت را شکست دهد؟ 

وقایع کتاب در دو شهرلندن و پاریس رخ می دهد. کتاب داستان دو شهر یکی از زیبا ترین کتاب هایی است که خوانده ام. شخصیت های بسیار قوی و عمیق که مانند چرخ دنده با اجزای داستان ارتباط منسجم و تنگاتنگی دارند. داستانی معرکه و پایانی شاهکار که بهترین پایانی است که تا به حال دیده‌ام.

جملات زیبا

1. مجازات اعدام کوچکترین تاثیری در کاهش جرم و جنایت نداشت، اما شر مشکل را از هر لحاظ کم می کرد و چیزی برای مواظبت و نگرانی باقی نمی گذاشت.

2. در گردش روزگار هر چه به پایان کار نزدیک می شویم، در واقع فاصله مان از نقطه آغاز کمتر می‌شود.

 

دو راهی منطق و احساس | نگاهی به کتاب قلب سگ نوشته میخاییل بولگاکف
انسان خدا گونه | نگاهی به کتاب فرانکشتاین نوشته مری شلی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهراد عسگری

مجاب شدم که برم این کتاب را بخوانم. ممنون از نوشته خوبتان.

جدیدترین ها

محبوب ترین ها

آلبوم های کامل شده

مقاله های مشابه

فهرست
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x