نگاهی به کتاب دوزخ نوشته دن براون

نام کتاب دوزخ (Inferno)
نام نویسنده دن براون (Dan Brown)
سال انتشار 2013
ژانر تریلر/راز آلود
ادبیات ادبیات آمریکا
افتخارات برنده جایزه بهترین کتاب معمایی گودریدرز در سال 2013

 

دو ویژگی متمایز کننده دن براون نسبت به دیگر نویسندگان ژانر تریلر، استفاده هوشمندانه از نمادها و مکان های تاریخی است و باید توانایی او را در خلق چنین معما های پیچیده ای ستود. در ادامه به برسی این دو مورد در کتاب دوزخ می پردازیم:

I. موقعیت جغرافیایی

کتاب دوزخ برخلاف راز داوینچی که در فرانسه و انگلیس جریان داشت، در فلورانس، ونیز و استانبول جریان دارد. توصیفات نویسنده از این مکان‌ها بسیار دقیق است. هنگام مطالعه این کتاب مدام نام مکان‌ها و هنرمندانی مثل واساری، دانته و میکل آنژ و… را جست‌وجو می‌کردم و حسرت می خوردم که چرا زودتر با آنها آشنا نشده‌ام. این کتاب بهانه بسیار خوبی برای آشنا شدن با معماری و هنر رنسانس است.

II. کمدی الهی

از آنجایی که نام رمان برگرفته از کتاب کمدی الهی نوشته دانته است و به صورت مداوم به این کتاب اشاره می شود. خوب است در مورد این شاهکار ادبی بیشتر بدانیم:

در تمام تاریخ، هیچ تک کتابی از ادبیات، موسیقی یا هنر، شاید به جز کتاب های مقدس ادیان بزرگ، به اندازه کمدی الهی تقلید و بازنویسی و ستایش و حاشیه نویسی ندیده و میکل آنژ(یکی از نوابغ عصر طلایی رنسانس) در مورد دانته گفته: «بزرگتر از او هرگز بر روی زمین پا نگذاشته است.» شهرت دانته به دلیل شاهکار ادبی‌اش، کمدی الهی است. گزارش خشن و تاثیر گذار نویسنده تا دوزخ و گذرش از میان برزخ و صعود نهایی‌اش تا بهشت برای راز و نیاز و خلوت با خدا.

علت نام‌گذاری کمدی الهی

در قرن چهاردهم، ادبیات ایتالیا بنابر مقتضیات زمانه به دو شاخه تقسیم می‌شد: تراژدی که نمایانگر ادبیات والا بود و به زبان ایتالیایی رسمی نوشته می‌شد؛ کمدی ادبیات نازل بود و زبان کوچه بازاری و عامیانه داشت و مخاطبش عموم مردم بود. کمدی الهی به زبان عامیانه نوشته شده بود. با این همه، مباحث مذهبی را به درخشان‌ترین شیوه ممکن با تاریخ و سیاست و فلسفه در بافت داستانی تلفیق کرده بود. بدین معنا که هر چند اثر همچنان فاضلانه و والا بود، در دسترس عموم مردم قرار داشت. دوزخ دانته دنیایی از درد و رنج آفرید و نوشته او به معنای حقیقی کلمه تصور امروزی ما از جهنم رو شکل داده.

موضوع مهم دیگری که در این کتاب برسی می شود افزایش جمعیت کره زمین است:

III. افزایش افسار گسیخته جمعیت کره زمین

هزاران سال طول کشید -از آغاز انسان تا اوایل قرن نوزده- تا جمعیت زمین به یک میلیارد نفر برسه. بعد در نهایت تعجب حدود صد سال طول کشید تا جمعیت دو برابر بشه و در دهه 1920 به دو میلیارد نفر برسه. و در دهه 1970 به چهار میلیارد نفر برسه. و در دهه 2050 به ده میلیارد نفر خواهد رسید. گونه های مختلف جانوری به علت این میزان رشد افسار گسیخته منقرض خواهند شد. تقاضا برای منابع طبیعی سر‌ به فلک گذاشته.  این در حالی است که زیست شناسان آماری می گویند بهترین بخت بشر برای بقای طولانی مدت زمانی است که جمعیت جهان حدود چهار میلیارد نفر باشد.

و در نهایت اگر به ایتالیای دوران رنسانس. و هنر آن دوره علاقه دارید، دوزخ می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

نگاهی به کتاب فرشته نگهبان نوشته پائولو کوئیلو
جاودانگی در دنیای مدرن | نگاهی به کتاب جاودانگی نوشته میلان کندرا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جدیدترین ها

محبوب ترین ها

آلبوم های کامل شده

مقاله های مشابه

فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x